معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان سیستان و بلوچستان گفت: هر جای استان فعالیت های آبخیزداری انجام شد مردم دید مثبت پیدا کردند.

 عبداله بامری پیش از ظهر امروز در مصاحبه با خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه میانگین بارندگی سالانه در سیستان و بلوچستان 100 میلی متر و در سال های اخیر نیز به پایین 100 میلی متر رسیده است آبخیزداری را بهترین راهکار و تکنیک در برابر خشکسالی ها و کم آبی ها دانست.

وی گفت: در سال جاری از محل صندوق توسعه ملی 31 میلیارد تومان به اقدامات و فعالیت های آبخیزداری سیستان و بلوچستان اختصاص پیدا کرد و استاندار استان نیز 15 میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی به این امر اختصاص داده است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه در قالب صندوق توسعه 17 پروژه در شهرستان های این استان در حال انجام است خاطر نشان کرد: در کلیه این پروژه ها مجموعه ای از اقدامات حفاظتی، جنگل کاری، کاداستر، اطفای حریق، بذرپاشی و کپه کاری انجام می شود.

این مسئول آبخیزداری در پاسخ به سوال خبرنگار ما که امسال بادهای 120 روزه سیستان به 180 روزه تبدیل شده و عمدتاً همراه با گرد و غبار بوده است تصریح کرد: قبلاً هامون آب داشته و بادی که از آنجا جابجا می شد همراه با رطوبت بوده اما اکنون با خشک شدن دریاچه هامون ، کف این تالاب به محل برداشت گرد و غبار تبدیل شده است.

عبداله عامری با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان شرایط اقلیمی سختی دارد و مردم از خشکسالی و کم آبی رنج می برند از تشکیل کارگروه نمایندگان وزارت نیرو، سازمان جنگل ها و سازمان حفاظت محیط زیست در استان خبر داد.