رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر گفت: امسال ۴۹۰ هکتار از مراتع ییلاقی عرب مازندران کُپّه‌کاری شد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کیوان وریج‌کاظمی افزود: این اقدام در چارچوب برنامه‌های اصلاحی و احیایی مراتع در 12سامانه عرفی و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تأمین و هزینه شد.

وی اعتبار این عملیات را سه میلیارد و 70 میلیورن ریال ذکر کرد و اظهار داشت: حدود چهار هزار کیلوگرم بذر مرتعی از گونه‌های فستوکا، آگروپایرون، سکاله، اِسْپِرْس، یونجه در این کپه‌کاری‌ها به کار رفت.

وی در ادامه گفت: عملیات کپه کاری در چهار حوزه اداره کل در شهرستان های چالوس، کلاردشت، رامسر و بخش کجور انجام شد که شهرستان چالوس با 190 هکتار بیشترین سطح این حوزه را شامل می شود. 

 

وی همچنین تخصیص به ‌موقع اعتبارات و اجرای عملیات کپه‌کاری در زمان مناسب را رضایت بخش دانست و اظهار امیدورای کرد: در سال آینده شاهد نتایج مطلوب این عملیات باشیم.

رئیس اداره مرتع منابع طبیعی نوشهر تصریح کرد: با بکار گیری 9 قرقبان در این مراتع می بایست دو ماه بعد از کپه‌کاری و دو ماه قبل از شروع فصل تعلیف، از ورود دام به مناطق کپه‌کاری شده جلوگیری شود .

وی همچنین بیان کرد: برای حفاظت و قرق این ۴۹۰ هکتار عرصه کپه‌کاری شده، حدود 640 میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده است. 

وریج‌کاظمی با اشاره به این‌که در سال‌های اخیر میزان بارندگی در منطقه کاهش یافته است گفت: پیامد این امر، کم شدن ذخایر و منابع آبی و همچنین کاهش آب دهی چشمه‌ها و نهرها بوده است.

وی اظهار داشت: برای کاستن از مشکلات ناشی از کم‌آبی، تعداد ۱۰۶ آبشخور فلزی با اعتبار ۴۸ میلیون تومان برای استفاده ی دامداران ساخته و تحویل شد. 

حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران _ نوشهر دارای 197 هزار هکتار مرتع است که از ارتفاع دو هزار و 200 متر از سطح دریا تا ارتفاع بیش از سه هزار و 500 متر گسترش دارد.