مدیر کل مدیریت بحران استانداری تهران گفت: تا کنون اقداماتی در زمینه مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز، تغذیه سفره‌های زیرزمینی و طرح های مختلف آبخیزداری و آبخوان داری صورت گرفته است اما کافی نیست و باید بیش از این کار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مدیر کل مدیریت بحران استانداری تهران که در جلسه ستاد مدیریت بحران ورامین سخن می گفت، افزود: تحقیقات پراکنده درباره علل و راهکارهای برون رفت از مشکل فرونشست دشت ورامین صورت گرفته است که ضروری است این اطلاعات در یک جلسه با حضور مسئولان دستگاه‌های مرتبط، یکپارچه شود.

مرتضی حیدری با تاکید براینکه مصوبات نشست مسئولان سه استان برای همه دستگاه‌ها لازم الاجرا خواهد بود تصریح کرد: تا کنون اقداماتی در زمینه مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز، تغذیه سفره‌های زیرزمینی و طرح های مختلف آبخیزداری و آبخوان‌داری صورت گرفته است اما کافی نیست و باید بیش از این کار کرد.

وی حل مشکل فرونشست دشت ورامین را نیازمند بودجه مناسب دانست و گفت: این مشکل باید به صورت ملی در نظر گرفته شود و برای پیشگیری از تبعات این پدیده طبیعی، همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیاز است.

مدیر کل مدیریت بحران استان تهران با اشاره به عبور قطارهای راه آهن سراسری تهران مشهد و تهران شمال از دشت ورامین و در کنار فرونشست های عمیق تاکید کرد: بیش از 90 درصد اقدامات ما پیش از وقوع بحران است که برای مدیریت آن هم نیاز به بودجه هنگفتی نیست و فقط هماهنگی مسئولان و دستگاه های مختلف را می طلبد.

فرونشست زمین در ورامین سالانه 36 سانتیمتر است. با این میزان رتبه نخست جهان را از آن خود کرده ایم.

زنگ هشدار این فرونشست به صدا درآمده زیرا به مناطق مسکونی شهری در ورامین و نیز خط سراسری راه آ‌هن مشهد- تهران و تهران شمال نزدیک شده است.