رئیس اداره جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: در سال جاری با اعتبارات استانی ۸۰ هکتار جنگل‌کاری انجام شد که بعد از اعطای تسهیلات صندوق توسعه ملی بیش از ۱۰ برابر کار افزایش یافت و ۹۰۰ هکتار جنگل‌کاری شد. 

مرتضی برزوزاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم دراصفهانبا اشاره به میزان اعتبارات صندوق توسعه ملی برای استان اظهار داشت: در سال جاری 6 میلیارد ریال اعتبار برای استان در نظر گرفته شد که صرف 900 هکتار پروژه جنگل‌کاری با بذر شد.

وی افزود: پروژه جنگل‌کاری با بذر در 5 شهرستان سمیرم، لنجان، شاهین‌شهر و میمه، خوانسار و نطنز به وسعت 900 هکتار اجرا شد.

رئیس اداره جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه اجرای پروژه جنگل‌کاری در حوزه‌های آبخیز شهرستان‌ها اجرا شده گفت: علت کار در بالا دست، جلوگیری از هدر رفت روان آب و تقویت پوشش گیاهی است.

وی ادامه داد: جنگل‌کاری، هداف اصلی و جانبی دارد، تقویت پوشش گیاهی، افزایش تاج پوشش جنگلی و بالطبع حفاظت خاک و فرسایش کمتر خاک از جمله اهداف اصلی محسوب می‌شوند.

برزو زاده تصریح کرد: صرفه اقتصادی روستاییان و حفظ حیات وحش از جمله اهداف جانبی جنگل‌کاری است به این صورت که کاشت انواع بادام از جمله ارژن، کوهی و تلخ و استفاده آنها توسط افراد محلی می‌تواند در اقتصاد آن منطقه سهیم باشد و همچنین انگیزه‌ای برای افراد محلی است که از این پوشش گیاهی حفاظت کنند؛ تجربه نشان داده در مکان‌هایی که جنگل‌کاری انجام می‌شود، استتاری برای حیوانات به وجود می‌آید که می‌توانند لانه‌سازی و زاد و ولد داشته باشند و حیات وحش نیز از این طریق حفظ شود.

 

رئیس اداره جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به تلطیف هوا و بحث‌های زیست محیطی ناشی از جنگل‌کاری، اظهار داشت: بسیاری از جنگل‌کاری‌ها نزدیک مناطق شهری برای کاهش آلودگی هوا و جذب اکسیژن انجام می‌پذیرد و یکی از اهداف دراز مدت پروژه جنگل‌کاری تغییر اقلیم بعد از رشد کافی درختان است به این صورت که با ایجاد یک اقلیم کوچک در آن منطقه می‌تواند باعث افزایش رطوبت منطقه و افزایش بارندگی شود.

وی خاطرنشان کرد: قطع درختان، کاهش پوشش گیاهی و از بین رفتن جنگل‌ها، باعث تشدید تغییرات اقلیمی از جمله افزایش گرمای کره زمین و کاهش بارندگی شده و تشکیل اقلیم‌های کوچک گیاهی و جنگل‌کاری می‌تواند به تعدیل آب و هوا، کمک به چرخش آب و افزایش رطوبت نسبی هوا و بارندگی کمک کند.

برزو زاده افزود: درختچه‌های جنگلی دارای ریشه‌های عمیق در زمین هستند به طوریکه گاهی به 4 الی متر در زمین نفوذ می‌کند و از کنار این ریشه‌ها آب به داخل خاک نفوذ پیدا می‌کند و به جای ایجاد سد در پایین دست می‌توان از کاشت این گیاهان در بالا دست حوزه‌ها استفاده کرد.

رئیس اداره جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه گل بادام، مورد استقبال زنبور عسل است، گفت: بسیاری از جاهایی که به صورت وسیع کار کردیم، زنبور داران در کنار منطقه جنگل‌کاری شده کندوها را می‌گذارند و عسل مرغوبی را تولید می‌کنند.

وی تصریح کرد: در سال جاری اعتبار خوبی از صندوق توسعه ملی به دستور مقام معظم رهبری، به مبلغ 200 میلیون دلار در کل کشور به سازمان‌های جنگل‌ها برای طرح‌های آبخیزداری و طرح‌های کمک کننده به ذخیره آب اختصاص یافت، در صورت تداوم این کار و ارائه تسهیلات ویژه از صندوق توسعه ملی، قطعا در سطوح بهتر و بیشتر جنگل‌کاری می‌شود.

برزو زاده اظهار داشت: اعتبارات سازمان‌ جنگل‌ها در بخش ملی و استانی بسیار ضعیف است و با 10.7 میلیون هکتاری که در سطح استان وجود دارد و می‌توانیم بیش از 3 میلیون هکتار کار کنیم و در بخش جنگل تا 3 میلیون هکتار می‌توانیم کار کنیم ولی با این اعتبارات نمی‌شود کار مفید و موثر کرد.

رئیس اداره جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان افزود: با اعتبارات استانی، 80 هکتار جنگل‌کاری انجام شده و بعد از اعطای تسهیلات صندوق توسعه بیش از 10 برابر کار افزایش یافت و 900 هکتار جنگل‌کاری شد.