زنان به عنوان نیمی از نیروی انسانی فعال جامعه نه تنها در مدیریت خانه و تربیت فرزندان نقش آفرینی می کنند بلکه قادراند در عرصه های اجتماعی بویژه در امر احیاء، حفاظت و توسعه منابع طبیعی نیز مشارکت و برنامه ریزی چشمگیری داشته باشند. زهرا سلطان پناه بانوی بهابادی استان یزد که امسال به عنوان آبخیزدار نمونه منابع طبیعی شناخته شد از جمله بانوانی است که  توانست در حوزه مشارکت منابع طبیعی فعل خواستن را بخوبی صرف کند. خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها با این بانوی آبخیزدار نمونه گفت و گویی انجام داد که بدین شرح است.

خانم سلطان پناه ابتدا از خودتان بگویید.

من زهرا سلطان پناه هستم اهل یزد، شهرستان بهاباد، بخش آسیج. در خانواده  مذهبی و روستایی متولد شدم. پدر، مادر و اهل خانواده  جملگی کشاورز بودند و زندگی ما از کشاورزی تامین می شود. کار و تلاش در عرصه کشاورزی از کودکی با ما عجین شده است و از وقتی کوچک بودم همراه خانواده در کار کشاورزی مشارکت می کردم اکنون نیز پدر و مادرم پیر و از کار افتاد شده اند و من سرپرستی آنان را برعهده دارم.

چه شد که روی به کارهای آبخیزداری و منابع طبیعی آوردی؟

ورود پروژه منارید از سوی سازمان جنگل ها در بهاباد یکی از عوامل مهمی بود که مرا علاقه مند ساخت تا وارد عرصه منابع طبیعی و کار در آبخیزداری شوم. وقتی  پروژه منارید آمد در کلاس های آموزشی شرکت کردم و اطلاعاتم را روز به روز بالاتر بردم و در بازدید های میدانی شان بطور مستمر شرکت کردم . هدف این پروژه انسجام سازمانی در راستای مدیریت یکپارچه منابع طبیعی و تقویت جوامع محلی و توجه به معیشت روستاییان بود و اهداف این پروژه ترغیبم کرد که در امر مشارکت، فعال عمل کنم.

در این راستا نخستین اقدام شما چه بود؟

اولین اقدام ما در این راستا ایجاد یک تشکل بانوان بود که با این تشکل بتوانیم در کارهای مشارکتی منابع طبیعی حضور داشته باشیم. منابع طبیعی از ما خواست نهالستان ایجاد کنیم و نهال پرورش بدهیم. ما ظرف مدت کوتاهی بوسیله تشکل زنان یک نهالستان 14 هزارتایی ایجاد کردیم و بادام کوهی پرورش دادیم که منابع طبیعی هم نهال ما را می خرید و هم پول کاشت  نهال ها را به این تشکل می داد و این خیلی مایه دلگرمی تشکل زنان شده بود و سبب شد تا این تشکل را با نام شرکت تعاونی همیاران طبیعت ثبت کنیم و این اقدام منابع طبیعی مایه دلگرمی مردم محلی شد.

خانم سلطان پناه شما رتبه اول آبخیزداری بیولوژیک کشور را از آن خود کردید اگر ممکنه در باره سایر اقداماتی که در قالب شرکت همیاران طبیعت بهاباد انجام دادید توضیح دهید؟

 همانطور که گفتم ، شرکت همیاران طبیعت که اعضای آن را بانوان تشکل می دهند  موفق شد حدود 500 هکتار از اراضی تخریب شده منابع طبیعی را که براثر برداشت بی رویه نابود شده بود با کمک جوامع محلی و تشکل های روستایی و زنان روستا دوباره احیاء کند. در این راستا 120 هکتار کپه کاری انجام شد، 250 هکتار بذرپاشی صورت گرفت، در 200 هکتار چاله های هلالی ایجاد شد ، دو هکتار پارک آبخیزداری ساخته شد. کلیه این کارها با مشارکت جوامع محلی بویژه زنان محلی انجام شد چون یکی از سیاست های شرکت این بود که مردم محلی و برخوردار از طرح  وارد این کارزارشوند و هدف این بود که فرهنگ سازی شود و وقتی زنان کار می کردند این الگویی می شد برای مشارکت سایر بخش های جامعه. البته این اقدامات دستاوردی هم برای شرکت داشت.

چه دستاوردی؟

شركت تعاوني همياران طبيعت بهاباد كه همه اعضاي آن را بانوان تشكيل مي دهند به دليل ايجاد اشتغال از طريق كشت گياهان دارویي، تلاش در جهت ترويج فرهنگ حفظ و احياي منابع طبيعي در بين دانش آموزان و ايجاد تعامل مستمر و مشاركت سازنده و فعال در اجراي پروژه هاي مشاركتي و احيايي منابع طبيعي و آبخيزداري منطقه  در سال 94به عنوان شرکت تعاونی برتر منابع طبیعی و آبخیزداری کشور انتخاب شد  و در مراسمي كه در هفته گراميداشت منابع طبيعي و با حضور مهندس جلالي رئيس سازمان جنگل ها و مراتع  وقت در محل اين سازمان برگزار شد  از مدير عامل اين شركت به عنوان مدير عامل نمونه شركت هاي تعاوني تقدير شد.

در پایان چه انتظاری از منابع طبیعی داری؟

انتظارمان این است که منابع طبیعی به جوامع محلی بیشتر اعتماد کند و شرایطی را فراهم نماید که تشکل زنان بتوانند در مناقصات شرکت کنند. تشکل زنان که  تماماً عرصه نشینان منابع طبیعی هستند، نهال های کاشته شده را عین فرزندان خود می دانند و از آن مواظبت می کنند. نسبت به منابع طبیعی تعصب دارند. اینقدر تعصب که با گالن آب حمل می کنند و به پای نهال ها می برند وهیچ گاه در انجام وظایف خود خسته و دلزده نمی شوند و دنبال منافع شخصی نیستند و تاکنون سودی هم که از کنار کشت گیاهان دارویی بدست آوردند خرج احداث پارک آبخیزداری روستا و مردمان روستا کرده اند. ... منابع طبیعی یقین بداند که جوامع محلی دلسوز تر از پیمانکاران خواهد بود.