مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد از اختصاص مبلغ 40 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی به پروژه‌های منابع طبیعی باشت خبر داد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- غلامحسین حکمتیان در خصوص پروژه‌های حوزه منابع طبیعی شهرستان باشت گفت: در سطح شهرستان باشت عملیات بیومکانیکی و بیولوژیکی انجام شده که کنترل فرسایش خاک، کنترل روان‌ آب‌های سطحی، افزایش ذخیره آب‌های زیرزمینی و احیای جنگل‌ها از مزیت‌های اجرای این طرح‌ها است.

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: اعتبار عملیات بیولوژیکی شهرستان باشت که از محل صندوق توسعه ملی تأمین شد در چهار پروژه به مساحت 350 هکتار در حال اجرا است که این اعتبار بالغ بر 3 میلیارد و 600 میلیون ریال است.

 

وی عنوان کرد: چهار پروژه اجرا شده این شهرستان تاکنون 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که بخش عمده آن عملیات نهال کاری شامل گونه‌های بلوط و کنار و بذرهای بلوط و بادام که در عرصه‌های بوستان و شلال‌دان باشت اجرا شده است.

این مسئول بیان کرد: حجم بالای عملیات کاشت گونه‌های بذر و نهال در این شهرستان سبب غنی‌سازی و توسعه جنگل‌ها می‌شود، ضمن اینکه اجرای این طرح‌ها در شهرستان باشت سبب جلوگیری از فرسایش خاک و در آینده ذخیره‌سازی آب برای زمین‌های کشاورزی می‌شود.

حکمتیان عنوان کرد: همچنین پروژه سد خاکی آبدهگاه باشت و پروژه سنگ ملاته بوستان باشت در حال اجرا است که پروژه سد خاکی آبدهگاه باشت 400 هزار متر معکب ذخیره‌سازی آب دارد.

وی بیان کرد: پروژه سنگ ملاته بوستان باشت در 1900 متر مکعب در حال اجرا است که این پروژه هم 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: سر جمع میزان اعتبار اختصاص یافته صندوق توسعه ملی به شهرستان باشت 40 میلیارد ریال بوده که سبب پیشرفت استان و شهرستان در حوزه منابع طبیعی می‌شود.