مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان گفت: 1036 هکتار عملیات جنگل‌کاری، توسعه و غنی‌سازی جنگل از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در کردستان انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از ایسنا- سعدی نقشبندی شامگاه دوشنبه در نهمین جلسه ستاد استانی اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، اظهار کرد: برای اجرای این عملیات سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال در شهرستان‌های دارای ظرفیت توسعه و غنی سازی جنگل در قالب طرح‌های بیولوژیک آبخیزداری هزینه می‌شود.

وی افزود: در نظر است که در مناطق مستعد اجرای طرح‌های جنگلکاری، گونه‌های جنگلی اقتصادی و چند منظوره با توجه به اقلیم، ارتفاع مناطق و سایر شرایط تخصصی، گونه‌های بومی منطقه از جمله بادام، سماق، فندوق، گلابی جنگلی، پسته وحشی، سنجد، زالزالک با مشارکت جوامع محلی غرس شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، با اشاره به بازتاب مثبت انجام شده در اجرای پروژه‌های آبخیزداری در بین مردم و مسئولان، گفت: کار اصلی ما با آموزش، ترویج، فرهنگ سازی و اطلاع‌رسانی درست، اهداف و اقدامات مذکور، آغاز می‌شود.

نقشبندی بیان کرد: حفاظت، احیاء، توسعه و بهره‌برداری از عرصه‌های منابع طبیعی، با مشارکت دادن مردم، جوامع و بهره‌برداران محلی از اهداف موثر اجرای پروژه‌های آبخیزداری است که با آموزش و ترویج بسیار سریع‌تر و بهتر می‌توان به دیگر اهداف دست یافت. 

وی خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح‌ها بهره‌برداران ضمن اینکه نسبت به حفاظت، احیا و توسعه عرصه‌های منابع طبیعی اقدام می‌کنند و در آینده نزدیک می‌توانند از محصولات فرعی جنگل‌کاری‌ها بهره‌برداری کنند که این موضوع با استقبال مردم و بهره‌برداران محلی در استان روبه رو شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، در پایان یادآور شد: اعتبارات صندوق توسعه ملی عملیات‌های مکانیکی شامل سدهای گابیونی، سنگی ملاتی و پروژه‌های بیولوژیک مانند بذرکاری، کپه کاری، کنتور فارو و تبدیل دیم‌زارهای کم بازده قرق در مراتع استان مد نظر بوده و عملیات جنگل‌کاری و توسعه جنگل نیز به پروژه‌های بیولوژیک با اتخاذ شرایط جدید، اضافه شده است.