در ششمین روز از دهه فجر بزرگترین سازه آبخیزداری شرق کشور در روستای آرک و بین آباد شهرستان خوسف با حضور رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، استاندار خراسان جنوبی و مسئولان استانی و شهرستانی افتتاح شد. 
به گزارش ایرنا، خلیل آقایی با بیان اینکه امسال که بارندگی های خوبی داریم وظیفه ما حفاظت، مدیریت چرا و قرق مراتع است گفت: پیش بینی می شود سال جاری یک میلیارد متر مکعب روان آب در کشور مهار شود.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور روز چهارشنبه در آیین افتتاح بزرگترین سازه آبی شرق کشور در روستای آراک شهرستان خوسف افزود: با عنایت ویژه رهبری به بحث آبخیزداری که از سال 93 به صورت ویژه خود را نشان داد با راهنمایی و ارشاد درس بزرگی به ما دادند و با حمایت های دولت و مجلس، سال جاری شرایط بسیار خوبی داشتیم. 
وی بیان کرد: امسال 200 میلیون دلار برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافت که حدود 50 درصد آن تاکنون دریافت شده است. 
معاون وزیر جهاد کشاورزی متوسط پیشرفت فیزیکی طرح های آبخیزداری در کلان کشور را بالای 90 درصد دانست و اظهار داشت: خراسان جنوبی جزو چهار استان نخست کشور است که در زمینه فعالیت های مربوط به آبخیزداری در سال جاری پیشگام و پیشتاز بوده است. 
وی ادامه داد: به همین دلیل در محروم ترین استان حضور پیدا کردیم البته بار مسئولیت ما سنگین است و این تخصیص اعتبار برای سال آتی هم پا برجاست و باید همچنان محکم این فرایند را طی کنیم. 
آقایی عنوان کرد: در خراسان جنوبی که سالهاست با خشکسالی و کمبود باران مواجه است پروژه های منابع طبیعی به ویژه آبخیزداری نقدترین، مناسب ترین، ارزان ترین و ساده ترین طرح ها است. 
وی یادآور شد: عملیات اجرایی پروژه آبخیزداری آرک شهرستان خوسف هفته دولت امسال آغاز شد و دو ماه بعد آماده شد اکنون شور و نشاط در مردم نشان از اثربخشی و فایده اینگونه پروژه هاست. 
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اضافه کرد: قطع یقین نظام، حکومت، دولت، مجلس و در راس همه مقام معظم رهبری به این مطلب توجه کرده اند ما نیز به عنوان سرباز مردم، حکومت و نظام در خدمت هستیم تا این فعالیت ها را گسترده تر کنیم. 
وی در ارتباط با هدر رفت رواناب ها گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه باید 10 میلیون هکتار فعالیت آبخیزداری (سالی 2 میلیون هکتار) انجام بدهیم. 
آقایی گفت: برای اجرای هر یک هکتار از پروژه های آبخیزداری یک میلیون تومان هزینه می شود یعنی اگر سالی 2 هزار میلیارد تومان اختصاص یابد تعهدات برنامه ششم توسعه را محقق خواهیم کرد. 
وی افزود: امسال 700 میلیارد تومان بودجه به ما اختصاص یافت البته عملکرد و برنامه ریزی برای یک میلیون و 500 هزار هکتار در سال جاری بوده است. 
آقایی عنوان کرد: همچنین استانداران در سراسر کشور 560 میلیارد تومان در قالب تفاهم نامه همکاری کردند و امید است در سال آتی نیز حدود 2 میلیون هکتار اجرای عملیات داشته باشیم. 
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: حجم کار خیلی بالاست اینکه بتوانیم برای مهار روان آب ها زمان تعیین کنیم نمی شود به عنوان مثال امسال از نظر بارندگی شرایط خوبی داریم و باید بر روی حفاظت، قرق، مدیریت چرا متمرکز شویم که می توان بخشی را حل کند. 
وی عنوان کرد: اگر خشکسالی ها ادامه یابد مهار روان آب ها زمان بر است از عرصه 135 میلیون هکتاری منابع طبیعی تاکنون حدود 30 میلیون هکتار مطالعات انجام شده است. 
آقایی تاکید کرد: باید اولویت بندی کنیم و امید است با تخصیص اعتبارات بتوانیم وظیفه خود را انجام دهیم. 
شایان ذکر است همچنین ٢٤ پروژه آبخيزداري شامل ٩٧ سازه با اعتبار حدود ١٦ ميليارد تومان از محل صندوق توسعه ملي در ١١ شهرستان استان خراسان جنوبي نيز بصورت همزمان افتتاح گرديد.