مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بیان اینکه سیستم آبگرمکن خورشیدی در عمارلوی رودبار راهاندازی میشود، گفت: این طرح با هدف جلوگیری از جنگلزدایی راهاندازی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- حسن یوسفپور  ضمن گرامیداشت دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: از محل صندوق توسعه ملی امسال 19 پروژه آبخیزداری در 9 شهرستان گیلان در دست اجراست که به مناسبت دهه فجر 9 پروژه افتتاح خواهد شد.

وی افزود: ویژگی منحصر به فرد اعتبارات صندوق توسعه ملی در حوضههای آبخیز نه تنها استان بلکه کل کشور تنوع پروژهها در حوضههای آبخیز در قالب مدیریت جامع حوضه بوده است. در واقع در هر حوضه آبخیز پروژههایی نظیر کاداستر، تغییر سوخت جایگزین، آموزش و توانمندسازی آبخیزنشینان، اطفای حریق، گشت و مراقبت، مبارزه با آفات گیاهی و نیز در حال اجراست.

این مقام مسئول، از اجرای عملیات آبخیزداری در حوضههای آبخیز لسبو در شهرستان رودسر، زندانه در شهرستان رضوانشهر، پیرکوه در شهرستان سیاهکل، کاکرود در شهرستان رودسر، هرزه ویل در شهرستان رودبار، لوندویل و چلوند در شهرستان آستارا، آلنزه در شهرستان ماسال و ماسوله در شهرستان فومن خبر داد و عنوان کرد: این پروژهها در دهه فجر به بهرهبرداری میرسد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان، با بیان اینکه سیستم آبگرمکن خورشیدی در عمارلوی رودبار راهاندازی میشود، گفت: آبگرمکن‌های خورشیدی با هدف جلوگیری از جنگلزدایی برای تولید هیزم در روستای عمارلو نصب و راهاندازی شده است.

وی با بیان اینکه اعتبار هزینه شده برای پروژههای آبخیزداری دهه فجر امسال 49 هزار و 820 میلیون ریال است، خاطرنشان کرد: تعداد خانوارهای بهرهمند از پروژهها حدود بالغ بر 3 هزار و 300 خانوار است و برای 10 هزار و 290 نفر اشتغالزایی داشتیم.